Sametky

 

 Nejstarší pěvecký sbor navazuje na oddělení mladších žáků „Bambule", ale dveře jsou otevřené všem zájemcům o sborový zpěv.

Sbor vznikl v roce 1998 z několika málo žáků ZUŠ, kteří svým zpěvem doprovázeli komorní orchestr Žakor pod vedením Igora Heinze. Poté se v čele sboru vystřídalo několik sbormistrů (Mgr. Veronika Matysová, Oldřiška Kubešová, dipl. um.,  Mgr. Jitka Mauricová).

V současné době – od září 2011 – pracují Sametky pod vedením Mgr. Kateřiny Müllerové, na klavír doprovází Ing. Tereza Rauch.

Pěvecký sbor se letos rozrostl na větší počet zpěváků, konkrétně na 40 členů (oproti dřívějším zhruba 18). Kromě čistě dětských hlasů má sbor k dispozicii starší „odmutované" chlapce, takže svůj repertoár může občas ozvláštnit i o smíšené kousky. Práce tak začíná znovu od začátku, tak jako u většiny dětských sborů.

Sbor se schází jednou týdně – každý čtvrtek od 17:00 hod. do 18:30 hod. Zpívá se převážně vícehlasně. Repertoár sboru je pestrý, zatím hlavně takový, na který se děti cítí a který je baví. Sbor se nevyhýbá žádným žánrům a zpívá v ruzných jazycích, což je občas legrace jak pro samotné zpěváky, tak i pro posluchače.

Sbor má za sebou řadu úspěchů na festivalech, přehlídkách a soutěžích. Např. ve školním roce 2015/2016 postoupil do ústředního kola celostátní přehlídky sborů ZUŠ vyhlášené MŠMT, které se konalo v Litomyšli. Zde si vyzpíval skvělé umístění ve Stříbrném pásmu.

Harold Arlen, upr. Israel Kamakawiwo'ole: Somewhere Over the Rainbow